هشدار بایدن درباره احتمال درگیری مستقیم آمریکا و روسیه

رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر هشدار داد که امکان دارد این کشور در صورت شکست اوکراین در جنگ وارد درگیری مستقیم با روسیه شود.

هشدار بایدن درباره احتمال درگیری مستقیم آمریکا و روسیه

به گزارش گروه بین‌الملل چهل ستونه، «جو بایدن»، رئیس جمهورآمریکا در اظهاراتی هشدار داده است که در صورت موفقیت کرملین در جنگ با اوکراین، ایالات متحده در خطر کشیده شدن به درگیری مستقیم با روسیه خواهد بود.

به گزارش «نیوزویک» اظهارات بایدن در پی حملات هوایی گسترده روسیه در سراسر اوکراین  در روز جمعه مطرح شد. به گفته مقامات نیروهای هوایی کی‌یف، در این حملات حدود ۱۱۰ موشک به اوکراین اصابت کرده و بیمارستان‌ها، ساختمان‌های مسکونی و یک مرکز خرید هدف قرار گرفته‌اند. مقامات اوکراینی ادعا کرده‌اند، در پی این حملات حداقل ۳۱ شهروند اوکراینی کشته و ۱۲۰ شهروند دیگر هم زخمی شده‌اند.

در بیانیه منتشر شده از جانب بایدن آمده است: روسیه طی یک شب، بزرگترین حملات هوایی خود را از زمان آغاز جنگ اوکراین انجام داده است. این یک یادآوری آشکار به جهان است که پس از گذشت نزدیک به دو سال از این جنگ ویرانگر، هدف پوتین هیچ تغییری نکرده است. او به دنبال نابودی اوکراین و تحت سلطه درآوردن مردم این کشور است و اقداماتش باید متوقف شود.

جنگ ۲۲ ماهه موجب افزایش تنش میان روسیه و اعضای ائتلاف ناتو شده است که تاکنون از طریق میلیاردها دلار کمک نظامی و تسلیحاتی از اوکراین در این جنگ حمایت کرده‌اند.

با این حال، حمایت از اوکراین در کشورهایی مانند آمریکا کاهش پیدا کرده است، جایی که قانون‌گذاران جمهوری‌خواه از ارسال کمک‌های اضافی به این کشور جلوگیری کرده‌اند و برای دولت بایدن شرط گذاشته‌اند که در صورت دستیابی به توافقی مبنی بر اصلاح سیستم مهاجرتی این کشور، کمک به اوکراین را ادامه خواهند داد.

بایدن روز جمعه در باب حمایت‌های خود از اوکراین عنوان کرد که برخی از نیروهای اوکراینی توانستند، تعدادی از موشک‌ها و پهپادهای پرتاب شده از سوی روسیه را به واسطه سامانه‌های پدافند هوایی ارائه شده از سوی آمریکا رهگیری کنند.

بایدن بر این موضوع هم تاکید کرد که تا زمانی که قانون‌گذاران کنگره آمریکا «اقدام فوری در سال جدید» انجام ندهند، ایالات متحده آمریکا نمی‌تواند به ارائه «سلاح‌ها و سیستم‌های دفاع هوایی حیاتی و بسیار مهم» به اوکراین ادامه دهد.

بایدن روز جمعه عنوان کرد که خطرات جنگ این کشور با روسیه بسیار فراتر از جنگ روسیه و اوکراین است و می‌تواند بر کل اتحاد ناتو، امنیت اروپا و آینده روابط فراآتلانتیک تاثیر بگذارد.

رئیس‌جمهور آمریکا گفت: وقتی به دیکتاتورها اجازه داده می‌شود تا در اروپا بی‌ملاحظگی کنند، این خطر که آمریکا مستقیما وارد عمل شود، افزایش پیدا می‌کند و عواقب آن در سراسر جهان منعکس می شود. ما نمی‌توانیم متحدان و شرکای خود را ناامید کنیم. نمی‌توانیم اوکراین را ناامید کنیم و تاریخ کسانی را که نتوانند به ندای آزادی پاسخ دهند، به سختی قضاوت خواهد کرد.

پیشتر بایدن به جمهوری‌خواهان هشدار داده بود که عدم حمایت از اوکراین می‌تواند تهدیدی جدی برای ائتلاف ناتو و متعاقبا ایالات متحده آمریکا باشد. آخرین بسته کمکی‌ نهایی کاخ سفید به کی‌یف که این هفته اعلام شد، مجموعا ۲۵۰ میلیون دلار برآورد شد.

بایدن از کنگره خواسته است تا بسته کمکی ۱۱۰ میلیارد دلاری را که به حمایت از اوکراین، رژیم صهیونیستی و دیگر نیازهای مرتبط با امنیت ملی آمریکا، اختصاص دارد، تصویب کند.با این حال، این درخواست بارها از سوی قانون‌گذاران جمهوری‌خواه رد شده است.

پایان پیام 

 

   

دیدگاهتان را بنویسید