حال مهمانان زمستانی اینجا خوب است

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان محمودآباد گفت: از آذر ماه امسال تاکنون تعداد یک‌هزار و ۶۰۰ بال قوی مهاجر مشغول زمستان‌گذرانی هستند و عمده جمعیت هم از گونه قوی فریادکش هستند.

حال مهمانان زمستانی اینجا خوب است

به گزارش چهل ستونه از مازندران، سالهاست تالاب سرخ‌رود به مکانی برای زمستان‌گذرانی قوهای مهاجر تبدیل شده، مکانی که این پرندگان بعد از سفر دور و دراز خود را به آنجا رسانده و مردم هم انتظارشان را می‌کشند. امسال هم قوها مهمان تالاب سرخ‌رود مازندران شدند، جایی که به آن تعلق دارند و چند ماهی را در آن زمستان‌گذرانی می‌کنند. مردم هم باحضور در تالاب و تماشای این پرندگان زیبا در کنار تصویربرداری در امر تغذیه مهمانان مشارکت می‌کنند.

*دورهمی خودمانی در سرخ‌رود   اما خبر خوب اینکه امسال پای قوهای در لیست سرخ در تالاب سرخرود باز شد که نشان از این دارد مهمانی در تالاب خودمانی است‌. قهرمان اسماعیلی در همین خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار چهل ستونه در مازندران، اظهار کرد: در تالاب سرخ‌رود محل زمستان‌گذرانی قوهای مهاجر است که اکنون تعداد یک‌هزار و ۶۰۰ بال قوی مهاجر مشغول زمستان‌گذرانی هستند و عمده جمعیت هم از گونه قوی فریادکش هستند.

*فرود ۱۶۰۰ بال قوی مهاجر   وی افزود: امسال قوی گنگ و قوی کوچک که گونه‌های در لیست سرخ یا  lucn هستند نیز در تالاب مشاهده شدند. رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان محمودآباد با اعلام اینکه شرایط امنیت تالاب مطلوب است، تصریح کرد: به‌دلیل کمبود مواد غذایی قوها به مناطق شالیزاری اطراف پرواز می‌کنند و در مسیر خطراتی از جمله شکار، صید با دام‌های هوایی این گونه‌ها را تهدید می‌کند.

*برقراری امنیت مهمانان سپید   اسماعیلی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات حضور سگ‌های بلاصاحب در اطراف تالاب است که مشکلاتی را به همراه دارند. وی بیان کرد: محیط‌بانان و چند نفر از دوستداران حیات‌وحش نسبت به جلوگیری از آسیب قوها در منطقه فعال هستند. رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان محمودآباد یادآور شد: از ابتدای آذر ماه و با فرود قوها با استقرار کانکس محیط‌بانان به‌صورت شبانه‌روزی در تالاب حضور دارند و نسبت به حفاظت از قوها با جدیت و حساسیت مشغول هستند‌.

*مهمانی زمستانی قوها   اسماعیلی ادامه داد: در فصل مهاجرت پرندگان مدیر کل محیط زیست مازندران با ماموریت دونفر به یگان حفاظت شهرستان موافقت کردند که یک تیم کامل از محیط‌بانان را در جهت حفاظت از تالاب در اختیار داشته باشیم و این موضوع جای تشکر دارد. وی با اشاره به اینکه انجمن قوهای مهاجر در تالاب حضور فعال دارند و کمک حال نیروهای یگان هستند، اظهار کرد: در تاریخ ۲۰ دی‌ماه اولین مرحله از غذادهی به قوها به همت همین عزیزان انجام شد که جای تقدیر دارد. رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان محمودآباد بیان کرد: البته در تالاب گونه‌های دیگری مثل چنگر، خوتکا، غاز خاکستری وعذاب تالابی، سنقر تالابی و سایر گونه‌ها حضور دارند.

*اینجا حال مهمانان خوب است اسماعیلی با دعوت از مردم جهت پرنده‌نگری و بازدید از تالاب و دیدن زیبایی این پرندگان مهاجر، گفت: موضوع مهم اینکه مردم در بحث تغذیه قوها و برقراری امنیت در تالاب باید کمک حال اداره حفاظت محیط زیست شهرستان و همکاران در تالاب باشند. وی هشدار داد: به معدود افرادی که درصدد صید یا شکار این گونه‌های ارزشمند هستند، هشدار می‌دهیم در مواجهه با هرگونه تخلف اشد مجازات در انتظارشان خواهد بود و رصدهای اطلاعاتی و انتظامی با هوشیاری در منطقه در جهت جلوگیری از تخلفات در حال انجام است. رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان محمودآباد در پایان از نیروهای نظامی و انتظامی بابت این همراهی تقدیر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید