تأکید رئیسی بر تسریع در اجرای توافقات ایران و هند

رئیس جمهور بر ضرورت پیگیری و تسریع در اجرای توافقات صورت گرفته میان ایران و هند، از جمله طرح توسعه بندر چابهار، بر لزوم جبران تاخیر صورت گرفته در اجرای تعهدات تاکید کرد.

تأکید رئیسی بر تسریع در اجرای توافقات ایران و هند

به گزارش گروه سیاسی چهل ستونه، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی عصر امروز دوشنبه در دیدار «سوبرامانیام جایشانکار» وزیر امور خارجه هند، بر ضرورت پیگیری و تسریع در اجرای توافقات صورت گرفته میان دو کشور از جمله طرح توسعه بندر چابهار، بر لزوم جبران تأخیر صورت گرفته در اجرای تعهدات تأکید کرد.

رئیس‌جمهور در این دیدار همچنین با اشاره به روابط ریشه‌دار جمهوری اسلامی ایران و هند، تلاش برای تحقق اراده مسئولان عالی دو کشور در راستای توسعه و ارتقای سطح روابط در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، علم و فناوری، حمل و نقل و انرژی را مورد تأکید قرار داد.

«اهمیت نگاه مشترک دو کشور در زمینه مقابله با تروریسم و جرائم سازمان‌یافته»، «لزوم همکاری برای استقرار ثبات و امنیت در افغانستان»، «تقویت تجارت فیمابین به‌ویژه از طریق ارزهای ملی» و «تأکید بر حفظ امنیت کشتیرانی در آب‌های بین‌المللی» از دیگر محورهای سخنان رئیس‌جمهور در دیدار وزیر امور خارجه هند بود.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش، جنایات رژیم صهیونیستی در غزه را از مصادیق بارز جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت توصیف و تصریح کرد: توقف حملات به غزه، مجازات رژیم صهیونیستی و تحقق حقوق مردم فلسطین تنها راهکار بازگشت ثبات و امینت به منطقه است و نقش‌آفرینی هند برای خاتمه بمباران‌ها، رفع محاصره این منطقه و احقاق حقوق مردم فلسطین حائز اهمیت است.

«سوبرامانیام جایشانکار» وزیر امور خارجه هند نیز در این دیدار ضمن عرض تسلیت و ابراز همدردی با دولت و ملت ایران در پی حادثه تروریستی اخیر در کرمان،‌ از اهتمام رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به توسعه روابط با کشورهای منطقه و ایجاد تحول چشمگیر در روابط با هند تقدیر و تشکر کرد.

وزیر امور خارجه هند ضمن اعلام علاقمندی این کشور برای انعقاد توافق‌نامه همکاری‌های جامع و بلندمدت با جمهوری اسلامی ایران، بر پابندی کامل هند به تعهدات خود در طرح توسعه بندر چابهار و همچنین توسعه همه‌جانبه همکاری‌ها با ایران تأکید کرد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید